Poslední regionální semináře tohoto roku opět přinesly vypjatou debatu

Brno, 6. 12. 2021 – Letošní regionální semináře projektu „Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky“ jsou u konce. O Evropě tentokrát rozhodovali studenti z Jihočeského, Královehradeckého, Pardubického a Moravskoslezského kraje. I regionální semináře v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě se odehrály v rámci Konference o budoucnosti Evropy. Jak probíhalo jednání v Radě EU či Evropském parlamentu a jaká témata se řešila během debat s významnými odborníky z regionů?

Agendu, o které se jednalo, si studenti vybrali již během přihlašování na seminář. I při těchto seminářích bylo preferencí účastníků nařízení o potírání šíření teroristického obsahu online. Nyní tak můžeme říct, že na všech devíti regionálních seminářích tohoto ročníku studenti projednávali právě o této agendě. Všichni studenti a studentky brali svou roli velmi zodpovědně, vypjatá jednání byla i mimo jednací místnosti v tzv. kuloárech.

Díky tomu, že jsme měli příležitost jednat v kuloárech, se nám podařilo prosadit pozměňovací návrh a přilákat na svou stranu i další členské státy,“ komentoval jeden z ministrů Rady EU v Hradci Králové. „Mockrát bych chtěla poděkovat za zorganizování celého semináře, během kterého jsem si potvrdila, že svůj zájem o EU chci nadále prohlubovat,“ zmínila zástupkyně jedné z frakcí v Českých Budějovicích.

Situaci po odděleném jednání institucí v Ostravě komentoval i jeden z europoslanců: „Nakonec jsme si navzájem neschválili své pozměňovací návrhy a všichni máme to, co jsme nechtěli. Avšak i tato situace nás naučí mnohé, hledání kompromisu sice bude těžší, ale o to přínosnější seminář je, jelikož nalézat kompromis je důležité i v běžném životě.

Simulace institucí byla zároveň soutěžní částí programu. Oceněni byl první tři účastníci z každé instituce. Vítězové poté získali možnost účastnit se finálního třídenního modelového zasedání, které proběhne online 10. – 12. prosince 2021. Jakmile byla na seminářích ukončena první část programu, tedy jednání institucí EU, na řadu přišly debaty s významnými hosty. Do diskuse o budoucnosti Evropy se zapojili akademici, regionální osobnosti, ale i česká europoslankyně Radka Maxová, která s účastníky diskutoval na posledním, ostravském semináři. Studenti měli možnost vyjádřit se k tématům jako životní prostředí či evropská demokracie. Do I takovéto zajímavé, nápadité a smysluplné nápady studenti během debat vyjádřili:

EU by mohla dopomoci k zachování různorodosti a pestrosti členských států. Neměla by se vytratit kultura, jazyk a tradice. Neměli bychom na toto všechno zapomenout, ba naopak vyzdvihovat tyto věci.“
Měli bychom apelovat na to, aby si občané uvědomovali, jaké dopady bude mít klimatická změna přímo na ně. Každý by si musí uvědomit, co pro něj životní prostředí znamená a co pro jeho ochranu může udělat.
Byly bychom rádi, kdyby se do výuky zahrnulo více příkladů toho, k čemu nám EU je a jak nám pomáhá, nikoli pouze to, jaká je její historie.

Tyto a další myšlenky studentů budou zpracovány v rámci Konference o budoucnosti Evropy a Evropského dialogu mládeže, díky čemuž nezůstanou opomenuty, jelikož se k nim vyjádří příslušní odborníci a možná změní budoucnost Evropy.

Projekt „Rozhoduj o Evropě – staň se na den tvůrcem evropské politiky” je realizován obecně prospěšnou společností EUTIS ve spolupráci s Centrem pro evropskou politiku (Bratislava), Odborem komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, Zastoupením Evropské komise v ČR a Kanceláří Evropského parlamentu v ČR. Partnery projektu jsou Konrad Adenauer Stiftung, Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží, Europe Direct Česká republika a Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Mediálním partnerem projektu v České republice je server Euroskop.cz. Ve školním roce 2021/2022 probíhá projekt v rámci Konference o budoucnosti Evropy.

Fotogalerie

České Budějovice, 9. 11. 2021

Hradec Králové, 11. 11. 2021

Ostrava, 19. 11. 2021

Zpět