Na modelovém zasedání institucí EU udělili europoslanci Sacharovovu cenu

Brno, 8. prosince 2018 Na letošním brněnském modelovém zasedání institucí EU projektu Rozhoduj o Evropě jednal v sobotu 8. 12. 2018 Evropský parlament složený z účastníků letošního ročníku projektu Rozhoduj o Evropě i o Sacharovově ceně, kterou europoslanci udělují lidem a organizacím zasazujícím se o lidská práva a svobody. V minulosti ji vyhrál například čínský disident Chu Ťia nebo venezuelská demokratická opozice.

Naši europoslanci se letos rozhodli toto ocenění udělit investigativním reportérům, kteří byli v posledním roce kvůli své práci zavražděni. Jmenovitě se jedná o Jána Kuciaka, Daphne Caruanovou Galiziovou a Džamála Chášukdžího. Tuto skupinu zvolili z celkem tří navržených kandidátů poměrně jednoznačně.

Podle Reportérů bez hranic byl rok 2018 pro novináře jedním z nejhorších vůbec. Celkově jich letos kvůli své práci zemřelo třiašedesát. Často se však ale jedná o smrt při práci, jako třeba natáčení ve válečných konfliktech. Vraždy výše zmíněných novinářů jsou v tomto výjimečné.

Autor: Jan Jakovljevič

Zpět