Rozhoduj o Evropě » Modelové zasedání institucí EU
» Modelové zasedání institucí EU

Simulace Model EU 2012 je úspěšně za námi

Olomouc - Simulace evropských institucí proběhla na výbornou. Sedmdesát studentů z celé České i Slovenské republiky se sjelo do Olomouce, aby na 4 dny zakusili jaké to je být v kůži ministra či europoslance. Evropská politika se tak pro ně na chvíli stala záležitostí všedního dne.

Ve čtvrtek 8. listopadu se mladí lidé ze všech koutů Česka i Slovenska stali na následující dny zástupci členských zemí EU či lidu Evropské unie. Tento den byl na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci odstartován Model EU 2012, ve kterém si sedmdesát středoškolských studentů vyzkoušelo komplikovanost vyjednávání na evropské úrovni. Rada EU i Evropský parlament složený z účastníků měli během čtyř dnů na svém jednání velmi palčivá témata týkající se dohledu nad rozpočty členských zemí, energetické účinností či přímých plateb v zemědělství.

 Jednání bylo náročné a občas došlo i k diplomatickým roztržkám nicméně nakonec bylo vždy vše politicky a korektně urovnáno. „Jsem s výsledky simulace spokojen. Myslím, že mladí lidé pronikli zase o kousek hlouběji do problematiky EU a čtyři dny strávené zde v Olomouci pro ně měli nejen vzdělávací charakter, ale mohli potkat i své vrstevníky z různých částí České i Slovenské republiky a navázat tak i nová přátelství,“ shrnul řešitel projektu Robert Zbíral.

 Projekt Rozhoduj o Evropě v letošním roce realizovala Univerzita Palackého v Olomouci a Eutis, o.p.s. za přispění programu Evropské komise Jean Monnet a nadace Konrád Adenauer.

Zpět