Rozhoduj o Evropě » Modelové zasedání institucí EU
» Modelové zasedání institucí EU

Aktuální zprávy z úspěšného pokračování regionálních seminářů: Tentokrát v „městě perníku“ - Pardubicích

5.10.2012: Pardubice, 4. 10. 2012 Na půdě Magistrátě města Pardubic se uskutečnil další ze série regionálních seminářů, pořádaný v rámci projektu Rozhoduj o Evropě. Studenti ze tří pardubických středních škol, kterých přišlo více než šedesát, se během něj dozvěděli více nejen o historii evropské integrace a základním institucionálním nastavení Evropské unie, ale také si prakticky vyzkoušeli, co to znamená dosáhnout konsensu.

Seminář, na který zavítali středoškolští studenti z Gymnázia Pardubice, Dašická; Gymnázia Mozartova a Labské hotelové školy spolu se svými vyučujícími, se uskutečnil v reprezentačních prostorách Magistrátu města Pardubic na Pernštýnském náměstí. Šedesát jedna studentů se zde zúčastnilo interaktivně vedeného semináře, do jehož průběhu aktivně přispívali svými pohledy na danou problematiku a také pokládáním zajímavých dotazů. Přínosnou zkušenost nejen pro studenty, ale i pro jejich vyučující, zajistila závěrečná simulace přístupových vyjednávání vstupu Turecka do EU, jež studentům poskytla vhled do komplexnosti této otázky a obtížnosti dosažení konsensu v tak komplikované záležitosti. Mimoto tato praktická ukázka dala studentům ochutnat část z Modelu EU konaného 8.-11. listopadu tohoto roku v městě Olomouc.

Regionální seminář je jen jednou z částí celého projektu. Vzdělávací projekt „Rozhoduj o Evropě“ má za cíl zvýšit povědomí o Evropské unii a rozhodovacích procesech institucí EU. Díky interaktivním seminářům realizovaných v krajích České republiky bude umožněno studentům středních škol nahlédnout pod pokličku Evropské unie. Projekt vyvrcholí závěrečným zasedáním – simulací Rady EU a Evropského parlamentu, které se uskuteční v Olomouci ve dnech 8. až 11. listopadu. Hlavním smyslem simulace je získání nových informací, ale díky netradiční metodě vzdělávání také osobnostní rozvoj, zlepšení prezentačních a vyjednávacích schopností účastníků, jimiž jsou taktéž středoškolští studenti.

Zpět